עוד בקבוצת אריכא:
לפרטים נוספים, חייגו: 09-9569937
09-9569937

מדרגות

שאלות ותשובות בנושא מדרגות

1. האם ישנה אפשרות להתקין מדרגות בבית קיים?
כן. אם כי לא בכל בית הדבר מתאפשר, בניית מדרגות דורשת תשתית מסוימת, לכן יש לבדוק את מצב הבית ולבצע תכנון יסודי בעזרת מומחה בהתאם לתנאים הקיימים, באם ניתן על פי התנאים לבצע בנייה של מדרגות, רק אז בונים.

2. מהם סוגי המדרגות שניתן לבנות בחלק הפנימי של הבית?
ישנם 4 סוגי מדרגות שניתן לבנות בנים הבית על פי התקנות המותרות:

  • מדרגות ישרות – סטנדרטיות, רגילות.
  • מדרגות קשתיות – מדרגות אחידות (בצורת קשת).
  • מדרגות טרפזיות – מדרגות אחידות (מיודעות לשינוי כיוון).
  • מדרגות שלח מתחלף- מדרגות אחידות (משולשות).

3. מהו סוג העץ המומלץ למדרגות בחלק הפנימי בבית?
ישנם מספר סוגי עצים שמתאימים למשימה ויישארו קשים ואיכותיים גם לאחר מספר שנים, ביניהם: עץ מייפל, מהגוני, דובדבן, בוק, אגוז והנפוץ שבהם – עץ האלון.

4. מהן תקנות החובה על מדרגות בחוץ?
הסכנה במדרגות חיצוניות היא בעיקר סכנת ההחלקה. לכן על פי התקנות יש לוודא שהמדרגות עשויות חומר המנע החלקה או שניתן לבצע חספוס. ישנם אמצעים רבים למניעת החלקה ויש לבדוק האם הם תואמים לתקן 1554, במידה וכן ניתן להשתמש בהם כאמצעי בטיחות.

5. ממה מורכבת התקנת מדרגות קלות?
התקנה של מדרגות קלות מורכבת מ-3 גורמים: התקנת שלדת המדרגות , התקנת מדרכי העץ והתקנת המעקה המלווה את מהלך המדרגות. רצוי לבצע את כל שלושת השלבים אצל אותו בעל מקצוע למנוע חוסר התאמה בין המרכיבים.

6. איך ניתן להבטיח את תקינות המדרגות שרכשתי?
ישנן 2 דרכים מרכזיות לברר את תקינות המדרגות:

  • יש לוודא שהמדרגות יוצרו במפעל הנושא תו תקן ונמצא בהשגחת מכון התקנים.
  • במידה והמדרגות לא יוצרו במפעל עם תו תקן, יש לוודא שעברו תהליך אישור מלא, החל מלקיחת דוגמאות ועד בדיקה סופית מלאה לפני השימוש, וזאת על פי כללי התקן.

7. איך שומרים על תחזוקה נכונה במדרגות?
על מנת לשמור על איכות המדרגות יש לשטוף במים ובמידת הצורך עם חומר שנועד לניוקי רצפות אבן/שיש על פי הוראות היצרן. חל איסור על שימוש בחומצות העלולות לפגוע במשטח, כמו כן אין להציף ולהשאיר מים עומדים על המדרגות לאורך זמן.

8. מה המידות התקניות לביצוע מהלך מדרגות?
ישנם מספר תקנים של מדרגות, כאשר הצורך הוא בשמירה על יחס מסוים בין המידות. כך למשל בבית פרטי: התקן לגובה המדרגה המקסימלי הוא 17.5 ס״מ, רוחב המהלך המינימלי הוא 80 ס״מ ועומק השלח המינימלי הוא 26 ס״מ.

9. מתי כדאי להחליט על בניית המדרגות?
יש להכניס את בניית המדרגות לתכנון המוקדם, זאת כיוון שהן זקוקות להכנה מוקדמת שתתבצע בשלבי הבנייה הראשונים. כמו כן אם יש רצון לבצע בנייה שכזו בעתיד יש לשלב אותה גם כן בתכנון הראשוני ולהכין את התשתית לבנייה בהמשך.

10. למה חשוב לבנות מדרגות לפי התקן?
הרכבה לא תקנית הינה עבירה על חוק התכנון והבנייה. כאשר מרכיבים מדרגות על פי התקן, משמע שהאחריות על תקינותן נופל על כל מי שהיה מעורב בהקמה, החל מהמפעל היצרן ועד הקבלן המבצע, כך במקרה של פגיעה בשל תקינות המדרגות ניתן יהיה לקבל את הדין מהאחראים.

לקבלת הצעת מחיר, מלאו פרטים: